Barion Pixel
Používaním našej webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie v súlade s pravidlami súborov cookie.

Rakytník je prírodný komplex vitamínov

Rakytník je prírodný komplex vitamínov

Príroda vytvorila prírodné vitamíny takým spôsobom, aby jej vitamínové komplexy obsahovali aj minerály, stopové prvky a ďalšie faktory, ktoré podporujú jej využitie.

V pravom slova zmysle sú prírodnými vitamínmi tie vitamíny, ktoré vstupujú do nášho organizmu ako zdroj ovocia a zeleniny, ako aj rakytník a ďalšie už spracované vitamíny. Je dôležité vedieť, že syntetické vitamíny nie sú schopné zohrať rovnakú úlohu ako prírodné vitamíny a pritom znižujú aj využitie ďalších živín v organizme a zaťažujú naše vylučovacie systémy. Vitamíny sú účastníkmi biochemických reakcií, väzieb v enzymatických procesoch, takže môžeme povedať, že sú dlhodobými podporovateľmi nášho zdravia.

Využívanie vitamínov funguje úplne inou účinnosťou, ak náš organizmus dodáva potrebnú vitamíny z prírodného zdroja. V takom prípade sa do organizmu okrem základných vitamínov súčasne pridávajú aj ďalšie esenciálne enzýmy, koenzýmy, kofaktory, biologicky aktívne látky, ďalšie vitamíny, antioxidanty, polyfenolové zlúčeniny, fytosteroly a rastlinné vlákniny, ktoré majú podporný účinok.

Vitamínové komplexy tohto typu, ktoré sa vyskytnú v rakytníku, majú účinnejšiu absorpciu a využitie ako ich umelo vyrobené varianty.

 

Vyvážená, pestrá strava?

Za normálnych okolností by sme mali mať pokryté našu dennú potrebu vitamínov a minerálov z potravín, ktoré konzumujeme: Základné potraviny, vrátane väčšiny zeleniny a ovocia, ktoré sú k dispozícii vo veľkom množstve, sú však prítomné v našej strave ako zdroj energie, preto musíme chýbajúce vitamíny dopĺňať inými zdrojmi.

 

Absorpcia prirodzene viazaného vitamínu C

V prípade umele vytvoreného vitamínu C je účinnou látkou kyselina L-askorbová, ktorá nie je na rovnakej úrovni ako prírodný vitamín C. Ak tento vitamín vstupuje do organizmu z prírodného zdroja, z rakytníka alebo inej zeleniny či ovocia, môžu sa naňho napojiť okrem kyseliny askorbovej aj ďalšie faktory, bioblavonoidy, faktory K, P, J, askorigény. Na základe týchto skutočností je už dnes ľahké pochopiť, že pri konzumácii syntetického vitamínu C musí organizmus pri nedostatkov faktorov nahradiť podpornú zložku z telesných tkanív. Rovnako ako pri vstrebávaní vitamínu C, aj tu sú potrebné ďalšie základné faktory, ktoré zvyšujú mieru využitia ďalších vitamínov. Okrem toho komplexne spolupracujú aj rôzne vitamíny a minerály. Dobrým príkladom toho je, že okrem iného je pre účinnú absorpciu vitamínu C potrebná aj meď a pre účinnosť vitamínu E je potrebný selén.

 

Vitaminhiány, vitamin túladagolás is káros lehet

A vitaminok kisebb, vagy túlzott mértékű bevitele egyaránt negatív hatással lehet szervezetünk egészére. Kivétel nélkül az összes vitamin és ásványi anyag esetében indokolt az optimális adagolás, a javasolt beviteli értékek pontos betartása, a belőlük fogyasztandó napi mennyiség tekintetében irányadóak az étkezési szokásaink és az esetleges étrend-kiegészítők fogyasztása.

A vízben oldódó vitaminokat, a teljes értékű C-vitamint és a B-vitaminok csoportját nehéz túladagolni, mert a felesleg eltávozik a kiválasztó rendszerünkön keresztül, könnyen kiürül a szervezetből (kivéve a B12-vitamin).

A zsírban oldódó vitaminokat, a D-, E-, K- és A-vitamint viszont hosszabb ideig raktározza a szervezetünk, ennek ellenére ezeket élelmiszerekből pótolva nem lehet túladagolni. Abban az esetben, ha étrend-kiegészítőkkel párosítva hosszú távon nem megfelelő dózisban használjuk, akkor is csak nagyon nehezen lehet kárósító hatásról beszélni.

Ezekkel összefüggésben a homoktövis természetes vitaminjainak túladagolása sem lehetséges, de a folyamatos hatóanyag bevitelt biztosítani szükséges a szervezetünk normál működéséhez.