Barion Pixel
Používaním našej webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie v súlade s pravidlami súborov cookie.

O rastline rakytník

Podľa taxonomickej klasifikácie patrí rakytník rešetliakový do kmeňa uzavretých plodín, do triedy dikotyledónov, do radu ružokvetých do rodu hippophae z čeľade elaeagnaceae. V rámci toho existujú tri druhy: hippophae rhamnoides, hippophae salicifolia a hippophae tibetana. V Karpatskej kotline je poddruh hippophae rhamnoides, pôvodom z subsp carpatica rousi jediný domáci príbuzný strieborného stromu (olivová vŕba, olivovník), elegeanus angustifolia L.

Pôvodne pochádza z niektorých častí Európy a Prednej Ázie, ako napríklad pobrežné oblasti škandinávskych štátov, Alpy, Kaukaz, Predázia, východná a západná Sibír, Čína a východná Ázia. Prirodzene sa vyskytuje na pieskových hrebeňoch pozdĺž rieky a na piesočných dunách pri mori. Má rád voľne štruktúrované naplaveniny riek a potokov.

Rakytník je jedným z najvýživnejších druhov rastlín vo flóre. V Európe sú známe vyšľachtené nemecké odrody (Askola, Leikora, Hergo) bohatým obsahom vitamínu C a beta-karoténu. Dozrievajú neskoro, koncom septembra, sú silne tŕnisté a zvyčajne maloplodé. Je to tiež pôvodná chránená rastlina v Maďarsku najmä v oblasti Szigetkoz.

Rakytník - hippophae rhamnoides - rozvetvený, silno krovinatý, tŕnitý ker vysoký 3 až 5 metrov. Jej úzke listy sú na vrchu sivozelené a na spodku striebristo biele. Jedinci ženského pohlavia sa pestujú pre oranžové bobuľové, šťavnaté ovocie rastúce v strapcoch.
Veľmi rýchlo si vytvorí rozsiahly koreňový systém, takže je vynikajúci aj na fixáciu pôdy.
Rakytník je kozmopolitná rastlina, nenáročná na pôdu a má rada slnečné miesta.
Korene rakytníka sa najlepšie rozvíjajú na dobre prevzdušenej pôde, väčšinou na pieskovej. Dobre znáša zimu, mrazy ho nepoškodzujú.
Rastlina prináša bobule od veku 3 - 5 rokov. Tvar ovocia je vajcovitý, okrúhly, s priemerom 5-7 mm, jednosemenný. Ovocie je šťavnaté s tenkou šupkou. Farba šupky bobule rakytníka môže mať farbu od žltej po oranžovo-červenej v závislosti od odrody. Plody rakytníka zrejú koncom jesene, vtedy sú ešte horké, kyslé, ale časom sa stávajú sladkými a príjemnými na konzumáciu.
Rakytník prináša kvety pred listnatým rastom začiatkom apríla. Jeho rúrkovité kvety sú nevýznamné, malé (2-3 mm), zelené. Plodné kvety sa nachádzajú v hustých zhlukoch, zatiaľ čo prašníky rastúce na samotných kríkoch sa nachádzajú v krátkych girlandách. Rakytník je vetrom opeľovaná rastlina. Nevyžaduje pravidelné strihanie, ale staršie plodiace vetvy by sa mali pristrihnúť. Kvôli tomu, že ide o dvojklíčnolistovej rastline, mali by sa vysádzať v adekvátnom pomere rastliny ženského ako aj mužského pohlavia.

Rastlina rakytníka pučiaca a zrejúca

Rakytník sa po celé storočia používa v Európe a v Ázii na potravinárske, lekárske a kozmetické účely.
Plody rakytníka sa konzumujú najmä po spracovaní a nie surovo.
Po spracovaní sa z ovocia rakytníka vyrába rakytníková dreň, džem, brandy, ovocná šťava alebo zo semien dokonca aj olej.
Jeho ovocie sa zvyčajne mieša s iným ovocím, aby sa kyslá chuť plodov rakytníka mohla stať príjemnejšou.

 

| Biokontroll osvedčenie | O nás | Bio produkty z rakytníka |